Szkło laminowane VSG na wymiar

Co to jest szkło laminowane VSG?

Szkło laminowane VSG, inaczej klejone lub warstwowe, to specjalny rodzaj szkła, który składa się z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych ze sobą za pomocą jednej lub kilku elastycznych folii EVA (etylen-vinyl-acetat) lub PVB (poliwinylobutyral). Proces laminowania polega na łączeniu tych składników pod wpływem temperatury i ciśnienia w specjalistycznych piecach, co gwarantuje, że folia nierozerwalnie łączy się ze szkłem.

Szkło laminowane posiada szereg zalet:

 • w przypadku rozbicia minimalizuje ryzyko zranienia
 • chroni przy próbie włamania
 • zwiększa izolacyjność przegrody w porównaniu ze szkłem monolitycznym tej samej grubości
 • ogranicza przenikanie promieniowania UV, zapobiegając blaknięciu kolorów ścian czy mebli.

Podstawowe rodzaje szkła laminowanego i ich zastosowanie

Rozróżniamy szyby warstwowe bezpieczne i ochronne:

 • szyby warstwowe bezpieczne to te, które spełniają wymagania jednej z klas podanych w normie europejskiej PN-EN 12600. Używane są wszędzie tam, gdzie ewentualne uszkodzenie lub pęknięcie szkła może spowodować urazy osób znajdujących się w pobliżu. Najczęściej wykorzystywane są w produkcji balustrad, schodów szklanych, dachów szklanych, elewacji, fasad wieżowców, podłóg szklanych czy też wewnętrznych ścian działowych. Dzięki jego zastosowaniu można uniknąć sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu.
 • szyby warstwowe ochronne to konstrukcje spełniające wymagania normy europejskiej PN-EN 356. Zapewniają one czasową ochronę przed włamaniem. Szkło ochronne sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba zabezpieczenia mienia lub osób, a z powodów estetycznych nie mogą być zastosowane kraty, okiennice czy rolety.

Rodzaje szkieł laminowanych

Szyby laminowane możemy podzielić ze względu na rodzaj szkła użytego podczas laminowania:

 • ze szkła zwykłego odprężonego (VSG) stosowane np. do wypełnień balustrad czy szyb zespolonych,
 • ze szkła hartowanego (VSG ESG) lub półhartowanego (VSG TVG) stosowane głównie do balustrad samonośnych czy daszków szklanych montowanych na rotulach, drzwi szklanych, schodów szklanych, fasad montowanych punktowo.

Oprócz tego wyróżniamy dwa rodzaje szyb laminowanych ze względu na użytą folię:

 • PVB – najczęściej stosowana w szybach zespolonych, balustradach szklanych wewnętrznych, ściankach działowych i innych pomieszczeniach wewnętrznych.
 • EVA – niehigroskopijna, odporna na wilgoć. Stosowana najczęściej w pomieszczeniach z wilgocią (łazienkach) i na zewnątrz (balustrady szklane zewnętrzne, daszki szklane itd).

W zależności od potrzeb Klienta, możemy zastosować różne rodzaje folii i szkieł podczas laminowania:

 • Rodzaje folii: bezbarwna, matowa, akustyczna, kolorowa
 • Rodzaje szkła: bezbarwne, barwione w masie, z powłokami, refleksyjne, lustra, ornamenty.

Oprócz walorów bezpieczeństwa, szkło laminowane wykorzystywane jest coraz częściej jako element dekoracyjny. W laminatach możemy zastosować nieograniczoną ilość wzorów, w formie grafik drukowanych na szkle czy sitodruku.

Szkło hartowane laminowane VSG ESG w ofercie Stan-Szkło

Na szczególną uwagę zasługuje szkło VSG/ESG. Ze względu na swoje właściwości jest to szkło coraz częściej wykorzystywane w dzisiejszej architekturze. Szkło VSG ESG cechuje się wyższą odpornością na naprężenia związane z wahaniami temperatur a także jest dużo bardziej odporne na ściskanie punktowe i na stłuczenie niż szkło laminowane ze szkła niehartowanego. Dodatkowo jak każde szkło hartowane tak i te może zostać poddane testowi HST. Kontrola nad każdym etapem produkcji przy tak wieloetapowym procesie (cięcie, szlifowanie, hartowanie, laminowanie) pozwala nam na utrzymywanie najwyższej jakości i krótkich terminów realizacji.

Sprawdź więcej: Test HST

Szkło laminowane w ofercie Stan-Szkło

Zaawansowany park maszynowy renomowanych producentów pozwala nam przygotować szkło laminowane dostosowane do potrzeb klienta (rozmiar, wycięcia, otwory, szlifowanie, nietypowe kształty, obróbka CNC), szyby przezroczyste, matowe, barwione ornamentowe czy nawet z wybranym nadrukiem - w zależności od zadań, które musi pełnić.

Skontaktuj się z nami, aby poznać w pełni nasze możliwości!

Kontakt:

tel.+48 32 287 36 12

tel. +48 32 767 42 40