Szkło laminowane VSG na wymiar

Co to jest szkło laminowane VSG?

Szkło laminowane VSG, inaczej szyby klejone lub warstwowe, to specjalny rodzaj szkła, który składa się z co najmniej dwóch tafli szkła połączonych ze sobą za pomocą jednej lub kilku elastycznych folii EVA (etylen-vinyl-acetat) lub PVB (poliwinylobutyral). Proces laminowania szkła polega na łączeniu tych składników pod wpływem temperatury i ciśnienia w specjalistycznych piecach, co gwarantuje, że folia nierozerwalnie łączy się ze szkłem.

Szkło laminowane posiada szereg zalet:

  • szkło klejone w przypadku rozbicia minimalizuje ryzyko zranienia
  • szkło warstwowe chroni przy próbie włamania
  • zwiększa izolacyjność przegrody w porównaniu ze szkłem monolitycznym tej samej grubości
  • dodatkowo szkło laminowane ogranicza przenikanie promieniowania UV, zapobiegając blaknięciu kolorów ścian czy mebli.

Podstawowe rodzaje szkła laminowanego i ich zastosowanie

Rozróżniamy szyby warstwowe bezpieczne i ochronne:

  • szyby warstwowe bezpieczne to te, które spełniają wymagania jednej z klas podanych w normie europejskiej PN-EN 12600. Używane są wszędzie tam, gdzie ewentualne uszkodzenie lub pęknięcie szkła może spowodować urazy osób znajdujących się w pobliżu. Najczęściej wykorzystywane są w produkcji balustrad, schodów szklanych, dachów szklanych, elewacji, fasad wieżowców, podłóg szklanych czy też wewnętrznych ścian działowych. Dzięki jego zastosowaniu można uniknąć sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu.
  • szyby warstwowe ochronne to konstrukcje spełniające wymagania normy europejskiej PN-EN 356. Zapewniają one czasową ochronę przed włamaniem. Szkło ochronne sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba zabezpieczenia mienia lub osób, a z powodów estetycznych nie mogą być zastosowane kraty, okiennice czy rolety.

Rodzaje szkieł laminowanych

Szyby laminowane możemy podzielić ze względu na rodzaj szkła użytego podczas laminowania:

Oprócz tego wyróżniamy dwa rodzaje szyb laminowanych ze względu na użytą folię:

  • PVB – najczęściej stosowana w szybach zespolonych, balustradach szklanych wewnętrznych, ściankach działowych i innych pomieszczeniach wewnętrznych.
  • EVA – niehigroskopijna, odporna na wilgoć. Stosowana najczęściej w pomieszczeniach z wilgocią (łazienkach) i na zewnątrz (balustrady szklane zewnętrzne, daszki szklane itd).

W zależności od potrzeb Klienta, możemy zastosować różne rodzaje folii i szkieł podczas laminowania:

Oprócz walorów bezpieczeństwa, szkło laminowane wykorzystywane jest coraz częściej jako element dekoracyjny. W laminatach możemy zastosować nieograniczoną ilość wzorów, w formie grafik drukowanych na szkle czy sitodruku.

Szkło hartowane laminowane VSG ESG w ofercie Stan-Szkło

Na szczególną uwagę zasługuje szkło VSG/ESG. Ze względu na swoje właściwości jest to szkło coraz częściej wykorzystywane w dzisiejszej architekturze. Szkło VSG ESG cechuje się wyższą odpornością na naprężenia związane z wahaniami temperatur a także jest dużo bardziej odporne na ściskanie punktowe i na stłuczenie niż szkło laminowane ze szkła niehartowanego. Dodatkowo jak każde szkło hartowane tak i te może zostać poddane testowi HST. Kontrola nad każdym etapem produkcji przy tak wieloetapowym procesie (cięcie, szlifowanie, hartowanie, laminowanie) pozwala nam na utrzymywanie najwyższej jakości i krótkich terminów realizacji.

Sprawdź więcej: Test HST

Szkło laminowane w ofercie Stan-Szkło

Zaawansowany park maszynowy renomowanych producentów pozwala nam przygotować szkło laminowane dostosowane do potrzeb klienta (rozmiar, wycięcia, otwory, szlifowanie, nietypowe kształty, obróbka CNC), szyby przezroczyste, matowe, barwione ornamentowe czy nawet z wybranym nadrukiem (sitodruk na szkle) - w zależności od zadań, które musi pełnić.

Skontaktuj się z nami, aby poznać szyby klejone oraz pełnie naszych możliwości!

Kontakt:

tel.+48 32 287 36 12

tel. +48 32 767 42 40